12. Durak Ulukent oldu

12. Durak Ulukent oldu

Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi`nin tarafından İçişleri Bakanlığı`na sunduğu "Devlet Millet El Ele" adlı projenin 12. toplantısı 25 Mayıs 2013 Pazar Akşamı Ulukent Mahallesi’nde yapıldı. İçişleri Bakanlığı ile ortaklaşa yürütülen proje kapsamında Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Doç.Dr. Bilal ÇOBAN yaptığı açıklamada, Projenin amacının, il merkezinde bulunan gelişimini tamamlamamış 16 mahallede devletin sıcak yüzünü, vatandaşa göstermek, sorunları yerinde tespit etmek ve vatandaşın devletten istekleri veya soruları için sözü mahalle sakinlerine bıraktı.

Mahalle sakinlerinden Mehmet DURAN, “Yollar Bozuk, Caminin karşısında bulunan sokakta yol yok Un, Kömür, Odun gibi eşyalarımızı sırttan evlerimize taşıyoruz. O çevredeki tüm sokaklar böyle, Ara yol açılmasını istiyorum.” Dedi.

Mahalle sakinlerinden Hüseyin BAL, mahalle içindeki sokakların açılmasını isteklerini belirtti.

Mahalle sakinlerinden Hüseyin KAYAOĞLU, “Belediye bize bakmıyor 50m aşağıda Çöp sorunu var, Elazığ’ın Tüm çöpleri burada hafriyatların hepsi depoların önüne dökülüyor. Arsalara dökülen çöplerden dolayı arsaların değeri düşüyor."

Mahalle sakinlerinden Mustafa KILIÇ, 200 m aşağıda park alanı bulunmakta, ancak başka mahallelerinki gibi temiz ve bakımlı değil. Batıda 6 kata kadar, ancak burada 3 kata kadar imar veriliyor neden. Bölge hastanesi yapılacaktı yılan hikâyesine döndü ne zaman yapılacak bölge hastanesinin bir an önce yapılmasını istiyoruz.”dedi.

Mahalle sakinlerinden Ahmet AYDIN,Çok sorunumuz var, Kişisel değil toplumsal sorunlarımızı dile getirmeliyiz, Milletvekilleri sesimizi duysun, Belediyeden hiçbir hizmet görmüyoruz.  Mahallemizi kenara atmasınlar Ulukent bir köy olmuş, biz konuşmadıkça hep eziliriz. Batıya değil, Elazığ’ın her mahallesine aynı eşitlikte yatırım istiyoruz.  Batıya gittin mi Şehir, Ulukent’e geldin mi köy.”

Mahalle sakinlerinden Emin ÜNALAN, “Burada hiç bir şey yok. Alt yapısı yok Çamurdan evime gidemiyorum. Kameralarla mahallenin her tarafını gezelim görelim Milletvekilleri görsün kimse görevini yapmıyor.  Harput kanalizasyonu evimin arkasından geçiyor kokudan durulmuyor ve Sivrisinekten yatamıyorum. Okulumuz yıkıldı okul eksikliğimiz var. Evim yıkık üstünü yapamıyorum. Kentsel dönüşüm niye burada yok. Biz vatan haini miyiz. 2009’da Belediye Başkanı dedi ki seçimi kazanırsam Harput’a şehir yolu yaptıracam hani nerde.”

Mahalle sakinlerinden Hakan BARUTOĞLU, “ Ortaokulumuz yok. Kanalın kapanması veya etrafının yapılması lazım. Eski evlerimizin onarılması, camimizin onarılması yollarımız çok dar. 7-8 adet çeşmemiz var çeşmelerin hali içler acısı halde onarılmasını istiyorum. Askeriyenin yanı 2008’dan beri hastane olacaktı çöp dökülüyor o alanlara, Yaz ayına girmişiz ilaçlama yok sinekten geçilmiyor.” Dedi.

Ulukent Mahalle Muhtarı Ayhan ALTAN, “Millette Devlete biziz, Seçimlerde geliyorlar biz kendimizi ifade edemiyoruz. Bizim seçilecek Milletvekillerine ve Belediye Başkanlık şart koşmamız lazım. Mahallemizin Emniyeti için mobese istiyoruz. Çünkü Mahallemizde son günlerde hırsızlık olayları artmaya başladı. Elazığ’ın en eski mahallesi olduğumuz için Kentsel dönüşüm istiyoruz. Milli Eğitimde Sorunumuz var, 700 kapasiteli Kıbrıs Şehitleri okulumuzda 1400 öğrenci eğitim görüyor, okullarımızda bilgisayar yok top oynayacak alan yok, 10 derslikli okula ihtiyacımız var. Yollarımız çok bozuk, çeşmelerimizin tadilat görmesi lazım, 50 yıllık demir borulardan akan su hastalık saçıyor ve yapılan tahlillerde borulardan dolayı suları içilemez raporu verilmiş. Kolordunun oradaki kanallara bakım yapılması ve oranın güvenliğinin sağlanması, Tinerci ve ballicilerin mekânı olmuş. Belediye haftada 4 gün sinek ilaçlaması yapmasını istiyoruz. Asfaltsız sokaklarımız var, Caminin üstündeki yolların yapılmasını istiyorum, Burada bir hastamız veya bir ölümüz olsa çıkaramayız. Doğalgaz 2007’den beri Elazığ’da çalışmalar kullanıyor ancak daha mahallemize bazı yerlerine var ama devamını istiyoruz. Bölge Hastanesi yapılacak yere moloz ve çöpler dökülmekte.”

Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Doç. Dr. Bilal ÇOBAN, mahalle sakinlerine toplantıya göstermiş oldukları ilgiden dolayı teşekkür ederek, toplantıyı sonlandırdı.