10.Durak Kırklar Mahallesi oldu

10.Durak Kırklar Mahallesi oldu

Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi`nin İçişleri Bakanlığı`na sunduğu "Devlet Millet El Ele" adlı Projenin onuncu toplantısı dün akşam Kırklar Mahallesi`nde yapıldı. İçişleri Bakanlığı ile ortaklaşa yürütülen proje kapsamında elde edilen mahallelerin problemleri dosya olarak, İçişleri Bakanlığına sunularak, problemlerin çözümü konusunda destek alınacaktır. Bu kapsamda Kırklar Mahallesi’nin sorunları tespit edilmiştir.

Devlet Millet El Ele projesinde 10. Toplantı Kırklar Mahallesi’nde yapıldı. Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Doç. Dr. Bilal ÇOBAN, az gelişmiş mahallelerde çözüme kavuşması beklenen problemlerin tartışılarak, çözüme kavuşturmayı hedeflediklerini belirtti. ÇOBAN, proje kapsamında 16 mahalleyi ziyaret edeceklerini söyledi.

Proje hakkında bilgiler veren Doç. Dr. Bilal ÇOBAN, sözü mahalle sakinlerine bıraktı.

Mahalle sakinlerinden Mehmet YILDIRIM, mahallelerinde çöp sorunu olduğunu ve çöplerinin toplanmadığını ifade etti.

12 yıldır mahalle sakini olduğunu söyleyen Celal YAMAN, “ Belediyeden mahallemize az hizmet geliyor, 3 sene önce mahallemize yapılmış bir park var ama gelin görün ne halde olduğunu ilgilenen yok.  Belediye sadece Çaydaçıra Kavşağı’ndan diğer tarafa hizmet yapıyor, bizlerde oy verdik neden bize hizmet yapılmıyor. Doğalgaz konusuna gelince benim evime 25 m mesafeye kadar gaz verildi bana verilmedi. Benim sokağım gecekondu olarak gözüküyormuş, madem gecekondu neden iskân raporu veriyorlar, vekillerimize sayın valimize rica ediyorum bu sorunu çözsünler. Temizlik araçları sadece ana caddeden geçiyor, neden ayrım yapılıyor, zaman zaman su kesintileri oluyor. Sayın Başkan seni 2 defa seçtik gelin bir mahallemizi görün. Mahallemizde işlevi olmayan beton elektrik direklerinin kaldırılmasını istiyoruz. Park bahçeler müdürü neden gelip bu ağaçları kontrol etmiyor.” Dedi.

Mahalle Sakinlerinden Murat AYDIN, “Mahalle olarak üvey evlat muamelesi görüyoruz, yolun karşı tarafı doğalgaz var bizde yok. Mahallemize doğalgaz gelmesini istiyoruz. Vekiller bizimle ne kadar ilgileniyor bilmiyoruz. Mahallemizin çok sorunu var, çöp sorunumuz büyük. Biz hizmetlerden memnun değiliz, odun kömür alan Mahalle Sakinlerinin de burada olup sorunlarını iletmelerini beklerdik.” Dedi.

Mahallenin en büyük sorunlarından birinin doğalgaz sorunu olduğunu belirten Mahalle Sakini Ali ATAŞ, “ Mahallenin su borularının %80’i AS-PES borular dolayısıyla bunlar kansorejen üretiyor, ayrıca her gün boru patlıyor, su sıkıntısı çekiyoruz.”dedi

Mahalleye 3 gün boyunca su gelmediğini belirten mahalle sakini Tarık AYVAZ konuşmasına şöyle devam etti; “Eğer bizimle ilgilenemeyeceklerse bizi Tunceli, Bingöl ya da başka bir yere bağlasınlar. Çaydaçıradan diğer tarafa çok iyi hizmet alıyor, bize yok bizim mahallemiz hariç her yere hizmet var bir tek bize yok. Doğalgaz 4 yıl önce gelmiş 2013 de sona ermesi lazım bizim ana hattımız bile yok. Gazi Caddesi her yere asfalt üzerine parke taş döşüyorlar bu para bizden çıkıyor” dedi.

Vaiz Hüseyin TANMAK mahallenin sorunlarını şöyle dile getiriyor, 22 yıldır buradayım, mahalle bu düğün salonları yüzünden tadımız kaçtı. Açık havada düğün yapılması yüzünden evlerimizde namaz kılamıyoruz. Bu yüzden Üniversite Mahallesine taşındım. Mahallede dindar insan sayısı çok eğer yetkililer gençlerle irtibata geçip, kontrol altına alınabilir.

15 yıldır Kırklar Mahallesi’nde yaşayan Mahalle Sakinlerinden İsmail YILDIZ, Kırklar Mahallesi en büyük mahalle olmasına rağmen birçok cadde de asfalt ve altyapı yok, kaldırım hiç yok. Subay Lojmanlarının yani lise gözüküyor ancak neden yapılmıyor.

Mahalle sakinlerinden Abdullah ARSOY, mahallenin ve ülkemizin en büyük sorunu gençliğe sahip çıkılmasıdır. Dindar mahalle olmamıza rağmen sahip çıkamıyoruz. Mahallemizde esrar, eroin satışları açık olarak yapılıyor, bunları devlet yetkilileri ile el ele çözmemiz lazım.

Mahalle sakinlerinden Hacı ŞAHİN ise mahallenin sorularını şöyle ifade etti; Mahallemizde bulunan anaokulu çevresi yıllardır kapatılmadığı için mahallenin kadınları kızları rahat hareket edemiyor. Biz bu sorunu milli eğitime ilettik çözmediler, biz yapalım dedik onu da yaptırmıyorlar.

15 yıldır Kırklar Mahallesi’nde yaşadığını ifade eden Hacı Abbas ATALAY, her 3 günde bir sularının kesildiğini, mahalleye dikilen ağaçların bakılmadığı için yok olduğunu belirtti. ATALAY, bakımsızlık ve ilgisizlikten dolayı mahallede sürekli göçlerin yaşandığını dile getirdi. ATALAY, “Doğalgaz geldi dediler, borçlandık hat çektirdik, gelen giden yok hizmetler hep Abdullahpaşa Mahallesi’ne, Sürsürü Mahallesi’ne gidiyor fakirleri yaşlıları düşünen yok.” Dedi.

Mahalle Esnaflarından İbrahim ÖZTÜRK ise, 5 ay önce dükkânının soyulduğunu, Elazığ’da kendisi gibi 500-600 kişinin olduğunu, emniyetten geldiklerini neden kamera taktırmadın diye kendisini suçladıklarını söyledi. ÖZTÜRK, bu tür suçlara karşı meclisin ağır cezalar getirmesi gerektiğini belirtti.

10 yıldır bu mahallede yaşadığını ifade eden Mahalle sakinlerinden Alidemir ÇAKAR, doğalgaz gelecek 4 sene indirimli kullanacaksınız dediler hala mahallemize gelmedi.

86 yaşındaki mahalle sakini hacı amca mahallenin sorununu şöyle anlatıyor, 45 senedir bu mahallede olduğunu, önceleri herkes bu mahalleye taşındığında mahallenin iyi ve güzel olduğunu ifade ederek sözüne devam etti. 86 yaşında olduğunu mahalle de yaşayan gençlerin kapının önünde ateş yaktıklarını korktuğu için karışamadığını söyledi. Doğalgaz her yerde var, bize niye yok, muhtarın suçu yok, hükümetin işi bu, bizi sürekli oyalıyorlar, yollar berbat temizlik yok. En fazla oyu biz veriyoruz. Başbakan, Reisi Cumhur bir gelin görün bizim mahallemizi.

Kırklar Mahallesi İmamı Orhan ÇINAK, “Senedir bu mahalledeyim sağlık ocağımız var, zamanla diş hekimliği buraya verilmiş, çok kalabalık artık yetmiyor o bölgede yeterli arsa var yeni bina yapılabilir. Okulumuz eski, WC’leri insana yakışmıyor, Valimden rica ediyorum okulumuza ve sağlık ocağına bir baksınlar. Doğalgaz konusunda yetkilileri göreve davet ediyorum, bir kısımda gaz var bir kısmında yok, muhtarın suçu yok bu sorunu çözsünler.”dedi.

Mahalle Sakinlerinden Mehmet KILIÇ, 15 senedir bu mahalledeyim, en büyük sorunumuz çevre sorunu, Buket Sokak da oturuyorum. Park var ama yıllardır yapılmadı. Başkana söyledik şu hurda araçları buradan kaldırın diye , tamam dedi ama sonuç yok.

Mahallenin Gençlerinden Mahsun TÜZÜN, mahallede bulunan karaçalı çeşmelerinin sürekli bozuk olduğunu ifade etti.

Kırklar Mahallesi Muhtarı Necati DOĞAN, “Mahallelinin dile getirdiği sorunlara bende katılıyorum. 11 Sokağımıza gaz verilmedi gittik belediyeye çözemedik. Lise sorunumuz vardı. Şimdi bir ortaokul ve lise yapılacak. Su kanalı geçiyor 2 yıldır temizlenmedi kim temizleyecekse gelsin temizlesin. Mahallenin gençleri uyuşturucu kullanıyor, emniyete gidiyoruz çözüm üretemiyoruz, 5 genci bile kurtarsak bize yeter. Mahallede futbol takımı kurduk, gençlere sahip çıkalım diye maddi imkânsızlıklardan dolayı faaliyet gösteremiyoruz.  Gençlerin bally kullanmasından vazgeçtik hepsi eroin esrar içiyor.” Dedi.

Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Doç. Dr. Bilal ÇOBAN, toplantıya katıla mahalle sakinlerine göstermiş oldukları ilgiden dolayı teşekkür ederek toplantıyı sonlandırdı.